Tata Nano

Tata Nano

Najtańszy samochód świata nareszcie zaczął zjeżdżać z taśm produkcyjnych. Tata Nano kosztuje około 1460 euro i ma rozpocząć w Indiach nową epokę motoryzacji.

Z powodu ogromnego zainteresowania klientów, jedynym sposobem nabycia Tata Nano jest wzięcie udziału w specjalnej loterii. Za  45 euro można przy odrobinie szczęścia zamówić Tata Nano.

Czas oczekiwania wynosi 18 miesięcy, przy braku szczęścia na loterii można oczekiwać nawet kilka lat. Zainteresowanie kupnem Tata Nano wyraziło do tej pory milion Hindusów.

Tata Nano

Tata Nano

Tata Nano ma zrewolucjonizować świat samochodów podobnie jak to uczynił Ford model T albo Volkswagen Garbus.

W poniedziałek 23 marca 2009 Tata Motors przedstawiło światu pierwszy egzemplarz seryjny miniauta Nano, najtańszego samochodu na świecie.  Nastąpiło to z resztą z poważnym opóźnieniem a liczba samochodów, które maja zostać wyprodukowane w pierwszym roku jest znacznie niższa niż zapowiadana.

Tata Nano rozpoczyna nową epokę w segmencie najtańszych samochodów, jednak nie rozwiała wielu wątpliwości.  Czy Tata Nano – auto budowane przy udziale wielu komponentów produkowanych w Niemczech – pomoże koncernowi Tata wydostać się z kryzysowej sytuacji?

Pierwsze 100.000 egzemplarzy Tata Nano zostanie rozlosowanych

Szef koncernu Ratan Tata wyjaśnia, że obiecywana cena 100.000 rupii (1460 euro) jest gwarantowana dla pierwszych 100.000 egzemplarzy Tata Nano. Mają one być rozlosowane wśród indyjskich klientów i dostarczane zwycięzcom od lipca 2009.

Za 3 lata następca modelu Nano ma wyruszyć na podbój rynków USA i Europy. Analitycy wychodzą z założenia, że tata Motors będzie szybko podnosił cenę i osiągnie w ten sposób granicę opłacalności dopiero za 5 lat.

Tata Nano

Tata Nano

Zamiast zaplanowanych 250.000 wyprodukowanych zostanie jedynie 50.000 Nano

“Tata Nano stworzy nowy segment samochodów, który wypełni lukę pomiędzy motocyklami i małymi samochodami kompaktowymi”, twierdzi indyjski analityk rynku Mohit Arora. “To auto pierwsze w swoim rodzaju.”

Eksperci wychodzą z założenia, że Tata Nano ma tworzyć konkurencję dla takich aut jak Beetle, Mini czy Fiat 500.  Ale konkurencja także nie śpi: Renault i Nissan pracują w Indiach nad wspólnym projektem o nazwie Bajaj – którego efektem ma być w roku 2011 auto w cenie 1850 dolarów.

Z powodu wielomiesięcznego opóźnienia Tata Motors straciło przewagę nad konkurencją. Głównym powodem opóźnień były masowe protesty ludności w indyjskim mieście Singur przeciwko budowie fabryki, z której Tata Motors w końcu zrezygnował.

Koncern wyprodukuje w roku 2009 prawdopodobnie tylko 50.000 egzemplarzy Tata Nano – liczba o wiele mniejsza niż zakładane wcześniej 250.000.

Cena Tata Nano w Polsce

Szef firmy badawczej SAMAR Wojciech Drzewiecki szacuje możliwą cenę Tata Nano w Polsce na około 23.000 złotych. Jednak w ciągu kilku lat na rynku motoryzacyjnym może zmienić się tyle czynników, że wszelkie prognozy są w tej chwili niewiele warte.

Źródło: Auto Bild