Historia marki Hyundai

Hyundai to jedna z młodszych firm motoryzacyjnych na świecie. Dzieje marki Hyundai zaczynają się po drugiej wojnie światowej.

Najpierw w 1947 roku Chung Ju-Young założył w 1947 roku firmę Hyundai Engeenering and Construction zajmującą się budownictwem. Na samochody produkowane przez tę południowokoreańską firmę trzeba było poczekać do 1967 roku gdy została utworzona firma Hyundai Motor Company.

Najpierw na licencji

Podobnie jak w przypadku wielu innych firm także i Hyundai rozpoczął przygodę z motoryzacją od wytwarzania pojazdu na licencji. W tym celu w roku 1968 podpisano umowę z Fordem. Na jej podstawie w Korei Południowej rozpoczęto produkcję modelu Cortina.

Pojawia się Hyundai Pony

Dopiero w 1974 roku na targach w Turynie pokazano pierwszego prawdziwego Hyundaia – model Pony. Auto do produkcji trafiło rok po debiucie, a w 1978 roku Hyundai Pony zaczęto sprzedawać w Europie.

Pierwszymi europejskimi odbiorcami były Belgia i Holandia, a później także Grecja oraz Hiszpania. Pierwszy model Pony produkowano do 1982 roku gdy pokazany został jego następca. Ostatnia, trzecia generacja Pony powstawała od 1985 do 1994 roku. Ten model sprzedawany był również w Polsce.

Kolejne modele samochodów Hyundai

Hyundai sukcesywnie zwiększa ilość produkowanych modeli i w roku 1980 do klientów trafiają dwa auta: Granada oraz Mark V. Pięc lat później pojawia się pierwsza wersja Hyundai Excela, który od następnego roku trafia na rynek amerykański. W tym samym roku debiutuje limuzyna – Hyundai Grandeur. Jego następcą jest Hyundai New Grandeur, którego pokazano w 1992 roku. Dwa lata po wprowadzeniu Grandeura Hyundai wypuszcza na rynek model klasy średniej – Hyundai Sonata.

W roku 1990 do klientów zaczyna trafiać pierwszy model o sportowej linii – Hyundai Scoupe. Lata dziewięćdziesiąte to także początek wytwarzania modelu Hyundai Accent, który zadebiutował w roku 1994.

Pierwszy silnik V6 w samochodach Hyundai

W roku 1989 Hyundai rozpoczął produkcję pierwszego koreańskiego samochodu z silnikiem V6. Nową jednostkę napędową montowano w modelu Grandeur. Ważnym okresem dla firmy był również rok 1998 kiedy to Hyundai przejął rodzimą markę Kia.

Czasy współczesne marki Hyundai

Z naszego punktu widzenia istotny jest także rok 1993. Kiedy Hyundai trafił oficjalnie na polski rynek i została utworzona firma Hyundai Corporation Poland.

Obecnie Hyundai kojarzony jest w Polsce jako producent takich modeli, jak i10, i20, i30 oraz Getz, Accent, Sonata czy luksusowej limuzyny Grandeur.

W roku 2001 Hyundai dołączył do producentów aut terenowych gdy pojawił się wytwarzany do dziś model Santa Fe, a trzy lata później rozpoczęto sprzedaż SUV-a Hyundai Tucson.

Najnowszym i największym SUV-em jest Hyundai ix55, które w ofercie zagościło w 2009 roku.

W polskiej ofercie Hyundaia jest także model H-1 oferowany w wersji osobowej i dostawczej.

Poza Polską znane są też inne modele: kompaktowy Hyundai Elantra, którego pierwsze wydanie zadebiutowało w 2000 roku (poprzednikiem był Hyundai Lantra produkowany w latach 1991-2000), nowość z 2008 roku – Hyundai Genesis, z silnikami V6 oraz V8 czy luksusowa limuzyna Hyundai Centenniel, do napędu której wykorzystuje się jednostki Mitsubishi. Przedstawicielami vanów są Hyundai Trajet oraz Hyundai Entourage.

źródło: Auto Świat