Szczególnie w przypadku starszych modeli samochodów często istnieje problem z drobnymi naprawami. W takim wypadku należałby skorzystać z instrukcji obsługi jednak często jest to przedmiot od dawna zaginiony.

manual online auto


Większość samochodów na polskim rynku motoryzacyjnym to samochody używane, których aktualny właściciel jest często trzecim, czwartym lub jeszcze kolejnym jego posiadaczem. W takim wypadku wiele istotnych dokumentów ginie w meandrach skomplikowanej historii auta,

Odsetek Polaków kupujących auta w salonie jest znikomy, warto jednak odnotować, że Polacy, jak kupują samochód, to najczęściej w przedziale wiekowym 4 – 8 lat (53% wszystkim sprawdzanych aut).

Dla porównania odsetek sprawdzanych aut z rocznika 1990 – 1995 wyniósł tylko 3%. Auta z rocznika 2011 i młodsze stanowiły 15% wszystkich sprawdzanych pojazdów. Bazując tylko na statystykach Motoraportera dowiadujemy się, że spadła gwałtownie popularność SUV’ów (35% w 2013 roku do 14% w 2014 roku). W minionym roku dominowały auta typu Kombi, a najbardziej popularnym silnikiem jest z kolei Diesel (wzrost z 60% do 72%).

Ciekawostką jest przebieg badanych samochodów. Wśród sprawdzanych aut najwięcej jest tych z rocznika 2006 – 2010. Wiemy też, że dominują auta z importu. Według statystyk Europejczyk pokonuje rocznie około 30 tys. km. Proporcjonalnie daje to przebieg między 120.000, a 240.000 km. Wśród badanych samochodów deklarowany przebieg najczęściej zamykał się w widełkach między 101.000, a 150.000 km. Przebieg powyżej 200 tys. km. pojawił się bardzo rzadko (6% sprawdzanych aut), a kierując się statystykami powinien wystąpić w miarę regularnie.

Auta używane często nie posiadają standardowego wyposażenia, jak koło zapasowe, apteczka, podnośnik, zapasowe kluczyki czy właśnie instrukcja obsługi auta.

W takie sytuacji nie jesteśmy skazani na poszukiwaniu papierowego wydania brakującej nam instrukcji, manuala. Istnieją serwisy internetowe, takie jak http://www.repairloader.com/ , gdzie potrzebną nam instrukcję możemy w wygodny sposób kupić w wersji elektronicznej. Taki sposób pozyskiwania manuala obsługi samochodu jest bardzo wygodny. W jednym miejscu odnajdziemy instrukcje obsługi do wszystkich możliwych pojazdów mechanicznych.