Warsztaty samochodowe mogą dokonywać bieżących napraw pojazdów swoich klientów, wymiany opon, jak również podjąć się kompleksowego tuningu auta. Czym on właściwie jest i dlaczego właściciele „czterech kółek” chcą podrasować i przerobić posiadany samochód?

Tunning

Czym jest tuning?

Słowo tuning pochodzi z języka angielskiego i oznacza regulację, strojenie, dopasowywanie. W żargonie motoryzacyjnym mianem tuningu nazywa się dokonywanie pewnych modyfikacji w seryjnych pojazdach, co prowadzi do uzyskania unikatowych egzemplarzy, których wygląd i funkcjonalność odpowiada indywidualnym wymaganiom właścicieli. Pojęcie tuningu obejmuje wiele kategorii prac, między innymi tuning mechaniczny i optyczny. Jak można się domyślić, tuning optyczny obejmuje wyłącznie zmianę wizualną wyglądu samochodu, zaś tuning mechaniczny dąży do „podrasowania” jego osiągów. Specjaliści od tuningu twierdzą jednak, że takim pojęciem można nazwać jedynie przeróbki dążące do zwiększenia osiągów samochodu, czyli jego maksymalnej prędkości, przyspieszenia czy zwiększenia momentu obrotowego.

Zmiany optyczne w ramach tuningu wizualnego przeprowadza spora rzesza posiadaczy pojazdów, bez względu na wiek, markę czy typ samochodu. Wystarczy tak naprawdę zastąpić stare, stalowe felgi nowymi, najlepiej aluminiowymi oraz dodać szersze opony, aby samochód zyskał nowy, atrakcyjniejszy wygląd. Ile to kosztuje? Taki „mini tuning” można przeprowadzić stosunkowo niewielkim kosztem. Na Oponeo.pl można dokładnie sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na alufelgi oraz szersze opony do naszego samochodu.

Po co tuninguje się samochody?

Tuning dla jednych jest zbędnym wydawaniem pieniędzy, po to tylko, aby samochód posiadał atrakcyjniejszy wygląd – błyszczące alufelgi lub gustowny, ale zbędny spoiler na bagażniku. Dla innych tuning jest przejawem mody czy stylu życia. Dzięki przerabianiu seryjnych pojazdów na unikalne egzemplarze miłośnicy motoryzacji mogą wyrazić swoją indywidualność. W ostatnich latach tuning nabiera coraz bardziej na znaczeniu, a tuninguje się większą liczbę aut niż jeszcze 5-10 lat temu.

Dla specjalistów od tuningu jedynym ograniczeniem w przerabianiu aut jest zasobność portfela jego właściciela. Wraz z rozwojem technologicznym pojazdów mechanicznych pojawiła się potrzeba tuningowania również elektroniki samochodowej. Tuning elektroniczny obejmuje ulepszanie właściwości trakcyjnych pojazdu i dokonuje się go, przeprowadzając modyfikacje w komputerze pokładowym samochodu.


Tomasz Sadowski