Odpowiedzialny kierowca stara się dbać o nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także i innych użytkowników ruchu drogowego. Nikogo chyba nie musimy przekonywać, jak ważnym tego elementem są opony. Dobór właściwych opon, ze względu na porę roku, to gwarancja bezpieczeństwa. Właściwe dla Twojego auta opony znajdziesz w sklepie internetowym tutaj.

Praktycznie od połowy października w naszej strefie klimatycznej ważnym elementem wyposażenia stają się opony zimowe. Jak wiadomo, sprawują się one w temperaturach znacznie lepiej w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jazda na oponach letnich staje się niebezpieczna na śliskiej i oblodzonej nawierzchni, pokrytej śniegiem i lodem. W takich warunkach opony letnie tracą swoje ważne parametry, jak przyczepność do nawierzchni czy droga hamowania.

Skutki letniego ogumienia zimą

Wówczas opony letnie tracą swoje pozytywne własności, które są zaletą zimówek. Przekonywującym argumentem z punktu widzenia bezpieczeństwa jest także w warunkach zimowych o około 30 proc. dłuższa droga hamowania opon letnich. Opony zimowe powstają z syntetycznego kauczuku z dodatkiem krzemu. Taka mieszanka powoduje, że opona jest elastyczna, co gwarantuje nam lepszą przyczepność do podłoża w niskich temperaturach. Ważną cechą takiej opony jest jej konstrukcja i budowa bieżnika, który w tym przypadku ma szerokie rowki i duże kostki. Dzięki takiej budowie dostosowuje się do trudnych warunków drogowych oraz odprowadza większą ilość wody, śniegu i błota pośniegowego.

Niezależne testy potwierdzają, że w krajach, w których występują opady śniegu i oblodzenia dróg, a także spadek temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza, kierowcy powinni korzystać z dobrodziejstwa opon zimowych.