Opel Ampera

Opel Ampera

“Nie ma lepszego sposobu świętowania 110 lat innowacyjności Opla niż prezentacja Opla Ampera“, oznajmił euforycznie wiceszef GM-Europe Alain Visser.

httpv://www.youtube.com/watch?v=AVHe2CGsFPM

To elektryczne auto zaprezentował Opel na salonie w Genewie jako swoja główną atrakcję. Poza tym bowiem niewiele jest w firmie powodów do radości – koncern macierzysty stoi przyparty plecami do finansowego muru a perspektywa oddzielenia Opla od upadającego GM jest jeszcze bardzo daleka.

Opel Ampera tyl

Opel Ampera tyl

Po udanym starcie aktualnego topowego modelu Opel Insignia, auto przyszłości czyli Opel Ampera ma być ruchem we właściwym kierunku i ma wyprowadzić Opla z kryzysu. Nawet jeżeli do seryjnej produkcji w 2011 pozostaje jeszcze sporo czasu.

Opel Ampera wnetrze

Opel Ampera wnetrze

Opel Ampera jest znakiem firmy dla świata: Tak, jeszcze nie zginęliśmy – i jesteśmy przygotowani na wyzwania przyszłości.  Opel Ampera jest napędzany elektrycznością, ma 150 KM i rozpędza się do 161 km/h. Mieści 4 osoby i ma zasięg 500 kilometrów.

httpv://www.youtube.com/watch?v=7tGi6okcvWw

Napędzany wyłącznie prądem potrafi przebyć 60 kilometrów – potem musi się doładować. Jeżeli akurat nie ma pod ręka gniazdka z prądem lub czasu na ładowanie akumulatorów, włącza się mały silnik spalinowy napędzany benzyną bądź etanolem i dodatkowo ładuje akumulatory. Opel Ampera nie jest więc klasycznym autem hybrydowym jak Toyota Prius, gdzie napęd spalinowy i elektryczny działają jednocześnie. Koła Ampery napędzane są zasadniczo jedynie prądem.

Opel Ampera technika

Opel Ampera technika

Moment obrotowy 370 newtonmetrów i prędkość 100 osiągana w 9 sekund czyni Amperę całkiem żwawym wozem. A spalanie? Opel nie podaje na razie dokładnych wartości. Jednak z zapowiedzi wynika, że Ampera ma wyróżniać się doskonałym bilansem energetycznym : w porównaniu do zwykłego auta 1 przejechany kilometr ma kosztować jedynie jedna piątą, przy obecnych cenach benzyny.

Opel Ampera kokpit

Opel Ampera kokpit

Sama technika nie jest nowością. Napęd przeniesiony został w całości z Chevy Volt, który ma sie pojawić w sprzedaży już w 2010.  Silnik elektryczny zasilany jest z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności  16 kWh.  Ponieważ baterie umieszczone są pod podłogą w formie litery T, pozostaje jeszcze sporo miejsca na bagaże: prawie 300 litrów- czyli tyle co w Golfie. Optycznie Ampera również podobna jest do Volta, po trosze także do studyjnego Opla Flextreme i GTC.  Kokpit urządzony jest w stylu hightech, dwa monitory informacyjne i jeden dotykowy.

Opel Ampera wnetrze tyl

Opel Ampera wnetrze tyl

źródło:Auto Bild

Dane technicze Opel Ampera
Typ 5-drzwiowy, limuzyna
Dł./Szer./Wys. 4404/1798/1430 mm
Odl. kół 2685 mm
Miejsc 4
Napęd Silnik elektryczny
Moc 111 kW/150 KM
Typ baterii litowo-jonowa
Pojemność baterii 16 kWh
Moment obrotowy 370 Nm
max. zasięg 60 km elektrycznie/500 km w sumie
Vmax 161 km/h