Toyota IQ

Toyota IQ

Smart otrzymał konkurencję z Japonii: na targach w Genewie Toyota przedstawiła model iQ – eleganckie rozwiązanie dla miejskiego transportu.  Toyota iQ jest tylko o 30 cm dłuższa niż fortwo i mieści 4 osoby.

Toyota IQ bok

Toyota IQ bok

Początek roku 2009 to będzie ważna data dla producentów Smarta: do tej pory Smart fortwo występował solo w kategorii ultrakrótkich aut miejskich, teraz będzie miał konkurencję na 16 calowych kołach od Toyoty.  Małe autko nazywa się iQ i ma  2,99 m długości (fortwo 2,70 m), mieści jednak nie dwie ale cztery osoby na pokładzie.

Toyota IQ tyl

Toyota IQ tyl

Design Toyoty iQ jest bardzo nowoczesny i spokojnie może konkurować ze Smartem. iQ to akronim dwóch słów “Individual”  i “Quality” – Japończyk nie będzie więc autem tanim, lecz cenowo ma konkurować ze Smartem fortwo. Przewidywana cena to 13.000 euro za  Toyotę, sporo jak na tak małe auto.

Toyota IQ wnetrze

Toyota IQ wnetrze

W zamian za to cenę maleństwo posiada wiele pięknych detali, trochę aluminium na klamkach, przyciemniane reflektory, kierunkowskazy w lusterkach, co w autach tej klasy nieczęsto występuje w wersjach podstawowych. Tworzywa użyte we wnętrzu są dobrej jakości, dobrze dopasowane kolorystycznie.  Toyota wymyśliła dla tego designu nawet własną nazwę: “Vibrant Clarity”- czyli mieszanka prostych linii i szlachetności.

Toyota IQ rzut

Toyota IQ rzut

Japończycy określają Toyotę  iQ jako 3+1-concept. Troje dorosłych i jedno dziecko mogą komfortowo podróżować w tym aucie. Przyczynia się do tego również szeroki dwumetrowy odstęp kół (Smart 1,86) i wysokość- 1,50 m.  Specjalnie stworzony dla iQ dyferencjał, wbudowany poprzecznie, sprawia, że silnik zajmuje bardzo mało miejsca, a przednie koła są wysunięte do przodu. Zbiornik paliwa został  umieszczony pod podłogą i nie zabiera miejsca pasażerom z tyłu.  Elementy wewnętrzne takie jak deska rozdzielcza po stronie pasażera są bardzo wąskie, aby nie zajmować miejsca.

Toyota IQ skrzynia biegow

Toyota IQ skrzynia biegow

Według Toyoty 3 metrowe maleństwo ma w środku więcej przestrzeni niż pozycjonowany o dwie klasy wyżej Yaris. Za siedzeniem kierowcy podróżować może albo dziecko, albo dodatkowy bagaż. Toyota nie ujawniła jeszcze danych o silnikach dla iQ. Dostępne mają być 2 silniki benzynowe i 1 diesel.

źródło: Auto Bild

Toyota IQ drzwi

Toyota IQ drzwi